02popstar
02popstar 02popstar
  • 01-05-2022
  • Physics
contestada

What must have been the velocity of a 250 kg car that has 18000 J of energy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2022

Answer:

12 m/s

Explanation:

Given,

Kinetic energy ( K.E ) = 18000 J

Mass ( m ) = 250 kg

To find : Velocity ( v )

Formula : -

K.E = mv²/2

v² = 2 K.E / m

   = 2 x 18000 / 250

   = 2 x 72

   = 144

   = 12 x 12

v² = 12²

v = 12 m/s

Therefore,

the velocity of the car is 12 m/s

Answer Link

Otras preguntas

in a parallelogram one angle is 9 times the size of another. find the measures of the angles
What is a synonym for sensory language?A.simileB.fluencyC.metaphorD.imagery im thinkin D?
Which expression can be used to change 75 kilometers per hour to meters per minute?
in the xy-plane above, point c has coordinates (6,9). which of the follwoing is an equation of the line that contains points 0 and c?
Which expression can be used to change 75 kilometers per hour to meters per minute?
A movie starts at 7:00 pm and lasts 108 minutes. What time does the movie end?
What is the solution: (9x+2)(4x^2+35x-9)=0
the length L of a spring is given by L=(3/4)F + 5 where F is applied force. What force F will produce a length of 8?
A particle travels in a circle of radius 82 cm and with a centripetal acceleration of 4.7 m/s2. How long does the particle take to complete one revolution?
how can bureaucratic personality be dangerous