Seudónimo Seudónimo
  • 01-05-2022
  • Chemistry
contestada

Please Please Please help + show the work please! :)

Find the number of grams 9.30 x 10^-3 mole of SmO

Respuesta :

Medunno13
Medunno13 Medunno13
  • 02-05-2022
The gram-formula mass of Sm is 150.36 u, and the gram-formula mass of O is 15.999 u, so the gram-formula mass of SmO is about 150.36+15.999 = 160.36 g/mol.

So, there are about (9.30 * 10^-3)(160.36)=1.49 grams
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-05-2022

Molar mass of SmO or sodium methylate is 160g/mol

Now

  • No of moles =Given mass /Molar mass

Given mass

  • No of moles ×Molar mass
  • 9.3×10^{-3}×160
  • 1.488g
Answer Link

Otras preguntas

Please help! Fill in the blanks! :D I just need to get this done and I’ll be done with everything!!!!
All persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the State wherein they r
write the relation of watt with kilowatt, megawatt, and horse power​
HELP ME PLEASE WILL GIVE BRAINLEST ANSWER
What happens to the family member that draws the black dot?
How do I solve 1/3k-2k+4=10
how do you solve X=5x-10>10
What statement best describes the relationship between Stokety Carmichael and Huey Newton?
Y=f(×)=9× Find f(×) when x =1/2
Describe the interests of each character --Victor Frankenstein , Elizabeth Lavenza , and Henry Clerval. What is each of them most passionate about?