mayasherchan734
mayasherchan734 mayasherchan734
  • 04-04-2022
  • Physics
contestada

What is the mass of an object if it takes a net force of 2,400 Newtons
to accelerate it at a rate of 60 m/s??

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 18-04-2022

Answer:

40 kg

Explanation:

F = ma

F / a = m

2400 / 60  = 40 kg

Answer Link

Otras preguntas

6.2+0.4x=8.05 it’s your answer as a decimal or as a mixed number in simplest form in the box
large-diameter, densely packed myofibrils, large glycogen reserves, and few mitochondria are characteristics of
In addition to prohibiting discrimination in employment, the Civil Rights Act of 1991:__________. A. specifically protects the rights of women in matters rela
Why is rubisco so prevalent and important?
See question in attached photo.Answer question 4b and 5c​
Find the sum of the interior angle measures of the polygon.
if x=-7 and y=4 what would x^2-3xy=
What was the role of Virginia company in th settling Jamestown
Write a short script (15–20 lines) that creates an imagined scene between two or three characters. The scene should show a universal theme, such as "friends hel
What's 9+10? Will give brainliest to whoever answers correctly.