beastmode120204 beastmode120204
  • 02-04-2022
  • Physics
contestada

25 cm 40° 35 N

what's the torque? ​

Respuesta :

nfeinglass910
nfeinglass910 nfeinglass910
  • 02-04-2022

Answer:

t = 562.44 Newton centimeters

or

t = 5.62 Newton meters

Explanation:

The eqaution for torque is:

t = rFsin(θ)

We are given r, f, and θ.

Fill in what we know.

t = 25*35*sin(40)

t = 562.44

t = 562.44 Newton centimeters

or

t = 5.62 Newton meters

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of the expression. (6.885−0.365)÷2+1.44.
What was the federal budget in the year 2012?
Which statement is TRUE? A) All kites have one line of symmetry. B) All trapezoids have rotational symmetry. C) A kite sometimes has rotational symmetry. D)
What Gram stain would produce maximum cell shrinkage?
- (1 point) 2. The average speed of oxygen molecules in air is about 0 km/h 170 km/h 1700 km/h
how do sarcodines move and trap food 1. oral groove 2. contractile vacuole
Can somebody help me please???
In which situation would a writer mostly likely use formal language
What drugs can be given when someone is suffering from a angina attack?
On his way home from the laboratory, Louie realized that he left a test tube containing 2560 yeast cells in the lab. Every two minutes, the number of cells in t