xxjessixaplayzxx12 xxjessixaplayzxx12
  • 02-04-2022
  • Physics
contestada

Calculate the mass (in g) of 346 cm³ of polythene. The density of polythene is 0.95 g/cm³. Give your answer to 2 decimal places.

Calculate the mass in g of 346 cm of polythene The density of polythene is 095 gcm Give your answer to 2 decimal places class=

Respuesta :

anna5431
anna5431 anna5431
  • 02-04-2022

Answer:

M = 328.70g

Explanation:

From the given values:

V = 346 cm³

M of 1 cm³ of Polythene = 0.95g or 95/100g

Solve:

M = (95×346)

10

= 32870

100

M = 328.70g

Answer Link

Otras preguntas

How many pairs of chromosomes do you have in your body?
Choose the Athat seems to be congruent to the given one. ΔABD=Δ
How i can answer this question, NO LINKS, If you answer correctly I will give u brainliest!
What is the atomic mass of Carbon?
can anyone name the rarest and most endangered animal?
Put the words in order to make sentences about living abroad. 1) would / meeting / thing / one / new / is / I / friends / excited / by / be 2) about / most / be
I need help with my Hindi homework
anyone swifties here?​
1. What is the smallest number of apples that can be placed in baskets with 15 and 25 pieces? A. 75 B. 150 C. 300 D. 600
Find the perimeter of the figure below. Notice that one side length is not even.