hilton237 hilton237
  • 02-04-2022
  • Physics
contestada

The average speed of a car that travels 100 miles in 4 hours is

Respuesta :

saltedpasta
saltedpasta saltedpasta
  • 02-04-2022
speed = distance / time

speed = 100miles / 4hrs

speed = 25mph (miles per hour)
Answer Link

Otras preguntas

whats 4000 x48. i'm to lazy to use a countulater
meaning of cube root
How can we divide the U.S. into different sections?
the measure of an angle is 12 less than twice the measure of its supplement. what is the measure of the angle
SORRY DON'T KNOW WAN'T THE PASSAGE IS. :( 1. Read these sentences from the story. These things might be theirs no longer. Those shafts and pools of light, the t
Totally Free objective summary
What is the y-intercept of the linear equation x-3y=-6?
3^3 times 3^3 divides by 3^4 3^0 3^1 3^2 3^4
-(6y-4z) simplified form ?
The perimeter of a square is 4 times the length of one side of the square. Which graph represents this situation? *