boosie1137 boosie1137
  • 02-04-2022
  • Physics
contestada

What is one time constant of a 4. 7 μf capacitor in series with a 22 kω resistor?

Respuesta :

leena
leena leena
  • 02-04-2022

Hi there!

We can solve for the time constant using the following:
[tex]\tau = RC[/tex]

τ = Time Constant (s)
R = Resistance (Ω)
C = Capacitance (F)

Simply plug in the values. Remember that:
4.7 μF = 4.7 * 10⁻ ⁶ F = 0.0000047 F

22kΩ = 22 * 10³ Ω= 22000Ω

Solve:
[tex]\tau = 0.0000047 * 22000 = \boxed{0.1034 s}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

50 pts!!! Please answer without links!
Please show your work! I'll give you brainliest as well as a 5 star rating, thanks!
How many moles are there in 42.2g of Cu₂SO4?
What will be the efficiency of a machine which has an energy loss of 10%
west Germany and _______ were challenging the USA and everything from steel to electronics.someone please help​
PLEASE HELP State the coefficient of the variable and the exponent on the variable for this expression: x/5 (this is supposed to be vertical but I don't know ho
A car with an initial value of $25,000is decreasing at a rate of 4% each other.at this rate,what Willy eh value be of the car after 5years?
geometry please help (pentagons)
I don’t know how to solve
The subtraction property of equality states that the two sides of an equation remain unequal when you subtract the same number of each side. O True O False * 10