funmuddrunner funmuddrunner
  • 01-04-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles of HCl are in 57 mL of 0.17 M HCl ?

Respuesta :

loneguy
loneguy loneguy
  • 01-04-2022

[tex]\text{Given that,}\\ \\\text{Volume,}~V= 57 mL = 0.057 L\\\\\text{Molar concentration,}~ S = 0.17 ~mol/L\\\\\text{Number of moles,} ~ n=?\\\\S = \dfrac{n}{V} \\\\\implies n = SV = 0.17\times 0.057 =0.00969 ~mol ~ HCl[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the most efficient means of water delivery to crops?
What does mr. avery say that bad children cause? what's ironic about this, given jem and scout's reaction to the snow?
Six friends split the cost of a party. Each person also spends $65 for a hotel room. Each person spends $160 on the party and the room. What is the cost of the
A fruit punch contains 0.125 liter of grape juice. This is 6.25% of the amount of juice in the punch. How much punch was made? A) 0.0078125 B) 0.078125 c) 0.2 D
When economic conditions are bad, state tax revenues in texas:?
What is an equation?? Please help I gotta pass.
at the potsdam conference,allied leaders decided that the leaders of Nazi Germany would be
Write the equation of a line in slope- intercept form if the slope is 1/5 and the y- intercept is -9
Which risk factor is associated with mixing new food with already on a buffet?
# 1-4 TRUE OR FALSE QUESTIONS! 1. Intrusive igneous rocks have fine-grained crystals. T or F? 2. Igneous rocks are formed by cooling and hardening magma or la