rediscool11 rediscool11
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

A wave has a wavelength of 3 m and a frequency of 340 Hz. How far will the wave go in 20 s?

Respuesta :

Tactonix Tactonix
  • 06-03-2022
Answer:
Velocity=wavelength X frequency
= 3X340
= 1020m/s
Velocity/speed=distance ×time
Distance =velocity/time
=1020/20
=51m
Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Answer the following
The graph shows the feasible region for the system with constraints: y ≤ 15 x + y ≤ 25 x + 2y ≥ 30 What are the vertices of the feasible region? Che
What mass of K2CO3 is needed to prepare 200. mL of a solution having a potassium ion concentration of 0.150 M
I need help please??!
By what age do children clearly recognize the difference between truth and lying
Please help me out!!!!!
Function A is a quadratic function with a vertex at (3, 4) and a leading coefficient of -1 Function B has the equation y = |x + 2|. Function A is then refl
PLEASE HELP ME!!!!!!!! A: 30 B:16 C:20 D:18
what is a reasonable estimate for this problem -98.6 divided by 3.8​
48 y+16 y= combine like terms