delgadoarianna38 delgadoarianna38
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of a 1500kg car that is traveling at 40 m/s

Respuesta :

oliver043
oliver043 oliver043
  • 04-03-2022

Answer:

1200000J

Explanation:

mass,m = 1500kg

velocity,v = 40 m/s

Kinetic energy,KE = ?

KE = 1/2 mv²

= 1/2 ×1500×40×40

= 1200000 J

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct title for this map? A.)Native American Culture Regions B.)Triangle Trade Routes C.)Prehistoric Migrations Through the Americas D.)
What is the value of the 6 in 106534?
What is 4 1/3 minus 2 3/4
what are two decimals to 0.9
Who do you write 0.632 into word form
What is the answer to 24/56 simplified
Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $ 5.79
What might happen to a population of rabbits in a forest if a new predator moved to the forest?
What is the expanded form of 249,104,330
To be productive in a new job, which one of the following suggestions can you safely ignore?