ILOVEAARON3052 ILOVEAARON3052
  • 04-03-2022
  • Chemistry
contestada

What volume of 2. 5m naoh solution contains 3. 25 mol of naoh?.

Respuesta :

kawsar13142
kawsar13142 kawsar13142
  • 07-03-2022

Answer:

molarity = moles of solute/liters of solution

0.25 M NaOH = 0.25 mol NaOH/L

mass = moles (n) × molar mass (M)

n(NaOH) = 0.25 mol

M(NaOH) = 39.997 g/mol

m(NaOH) = 0.25 mol × 39.997 g/mol = 9.999 g 

Answer Link

Otras preguntas

what is the scale factor from figure A to figure B
Write the comparative form of the following adjectives. · cold Answer · big Answer · difficult Answer · bad Answer · dry Answer · early Answer · good Answer · h
Why does a writter need to think carefully about the setting of a story
"Every society is transforming from primitive to modern." Do you agree this statement ?​
6/6/ Is a proper fraction or improper fraction
Find the area of ABCD
how do you find class width pliz help mi​
Two cars started from the same place at the same time but travelled in opposite directions. After 9 hours they were 910 kilometers apart. If the speed of one ca
Why should we preserve heritages.​
Mary wants to get spray foam insulation in her attic space. Shown here is a diagram of her attic - how much spray foam does she need to buy