alexciajustus6295 alexciajustus6295
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

Two forces are applied to a 5. 0-kg crate; one is 6. 0 n to the north and the other is 8. 0 n to the west. The magnitude of the acceleration of the crate is:.

Respuesta :

danieloluwole236
danieloluwole236 danieloluwole236
  • 16-03-2022

Answer: 2ms—²

Explanation:

let the Resultant force = R

R² = 6² + 8²

R² = 36 + 64

R² = 100

R = √[ 100]

R = 10N.

R = ma......(Newton's second law)

a = R/m

a = 10/5

a = 2ms—¹²

Answer Link

Otras preguntas

ratio of 75 m is to 125 cm​
Use the drawing tools to form the correct answer on the number line. Graph the solution set to this inequality. -2z+9≤ 5z - 12 Drawing Tools Select Point Open P
On their 1200 kilometer trip to Texas, the Hiltons first took a train and later a plane. The train, traveling at 48 km/hour, took 2 hours longer than the plane,
What is the distance between 120-130 on a number line?
Solve for the value of X
a second-grade math teacher is designing a lesson that will address the standard for number and operations. this lesson will focus on the use of standard word a
Ace movers charge $50 plus $40 per hour to move household goods crosstown Hanks movers charges $65 per hour for what length of time does it cost less to hire Ha
I just need to know the answer pls
1=x^2 Solve for X. Y=x^2-1
Rosencrantz and Guildenstern respond to their situation in different ways. Guildenstern questions the world around him and his place in it. Rosencrantz seems bl