celise2600 celise2600
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

A heat turbine can generate a maximum power of 250 MW. How much work can the turbine do in
7.8 min?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2022

Answer:

1.17 x 10¹¹ J

Explanation:

250 MW = 250 x 10⁶ W

7.8 min = 468 s

P = W/t

W = Pt

   = 250 x 10⁶ x 468

   = 117000 x 10⁶

   = 1.17 x 10¹¹ J

Answer Link

Otras preguntas

Find four consecutive even integers with a sum of -52
7. Identify the period for the trigonometric function: f (t) = 3cot(t).
write the difference between hypocenter and epi center?​
Find all polar coordinates of point P where P = ordered pair 1 comma pi divided by 3.
A girl is standing on a trampoline. Her mass is 65 kg and she is able to jump 3 m. What is the spring constant for the trampoline? (logger pro?)
A car going initially with a velocity 13.5 m/s accelerates at a rate of 1.9 m/s for 6.2 s. It then accelerates at a rate of-1.2 m/s until it stops. a)Find the c
50Pts. Will give Brainliest if correct. What percent of all the genes in E. coli are active all the time? 10% 20% 60% 80%
A record of travel along a straight path is as follows: 1. Start from rest with constant acceleration of 2.04 m/s2 for 11.0 s. 2. Maintain a constant velocity f
Simplify square root of 300x8/ 27x12
What causes metamorphic rocks to form from existing rocks?