alexayero
alexayero alexayero
  • 03-03-2022
  • Physics
contestada

A 500 gram ball is hit with a force of 100 N, what is its acceleration in m/s^2?

Respuesta :

snethembaradebe05
snethembaradebe05 snethembaradebe05
  • 03-03-2022

Answer:

200 m/^2

Explanation:

Fnet =ma

100 =(0.5)(a)

100÷0.5= 0.5a ÷ 0.5 (divide both sides by 0.5)

200 m/s^2= a

Answer Link

Otras preguntas

what is a meat-eater
Please help I don't know how to do this
Together, Bob and Tom take 2 hours to get the yard work done. If Bob works alone, it takes him 6 hours. How long would it take Tom to do all of the yard work, w
What should I do with my life? A. Become a high school teacher B. Become a elementary school teacher C. Become a Dental hygienist D. Become a hair and makeup s
To the nearest hundredth of a centimeter, what is the length of the hypotenuse?
Your best friend is not getting good grades. How would you tell him or her to study (using the affirmative tú command form)?
Give the values of a, b, and c from the standard form of the equation (2x + 1)(x - 2) = 0. A. a = 2, b = -3, c = -2 B. a = 2, b = 5, c = -2 C. a = 3, b = 1, c
a population that increases 5 percent every year is said to be experiencing
Help!? Please i don't under stand
EXTRA POINTS!! Sam earned $340 as a lifeguard last summer. He wants to deposit this money in a savings account that earns 3.15% simple interest. How much money