mabolden14
mabolden14 mabolden14
  • 02-03-2022
  • Physics
contestada

If a person does 20 J of work on a book in 10 seconds, how powerful was the person while doing the work?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2022

Answer:

2 W

Explanation:

P = W/t

= 20 J / 10 s

= 2 W

Answer Link

Otras preguntas

Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they
A definition for cyber bullying
Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)
why did europeans feel superior to islam
differentiate benzene and cyclohexane
find the value of x to the nearest whole number. Tan x(degree) = 1.732
|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
A phone company uses the equation y=0.15x+10 to find y the monthly charge for a customer sending x text messages. How many text messages are sent if the monthly
How do I make a formula for a line if they only give me the intercept and the slope