mattslasher25 mattslasher25
  • 02-03-2022
  • Biology
contestada

if an electric motor uses 50 kj of energy to do 46 kj of work, how efficient is it

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2022

Answer:

8%

Explanation:

Efficiency = 1 - Q1/Q2

= 1 - 46/50

= 1 - 0.92

= 0.08

= 8%

Answer Link

Otras preguntas

I purchased 100 shares of a company stock at $28.75 per share the value is $3,020 how much did I gain
what expression is equivalent to 3(2x-5)+4?
Let's imagine that you were going to start a company that produces spectroscopes to sell to general chemistry students. How could you ensure that all the spectr
The main difference between persuasive writing and informational writing is the author's:
Which statement about the photographs of Eadweard Muybridge is true? A. They show people and animals that lack a sense of motion. B. They were the first stop
How many​ seven-digit numbers are there when 0 , 7 , and 2 cannot be the leading​ number?
After lunch, you decide to go out and rest on the porch. You notice that your heart rate and breathing slows down, and you suddenly feel the need to perform a b
What role did Saint Teresa of Ávila play in the Counter-Reformation?
The library surveyed 240 people about their favorite movie. If 15% people chose documentaries, how many people chose documentaries
what does it mean to be alive?