ngattenby6066 ngattenby6066
  • 01-03-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles are 3. 01 x 1022 atoms of magnesium?

Respuesta :

Medunno13
Medunno13 Medunno13
  • 01-03-2022

Answer:

0.05 moles

Explanation:

There are about 6.02 * 10^23 atoms in a mole, so in the given sample, there are (3.01*10^22)/(6.02*10^23)=(1/2)(1/10)=0.05 moles.

Answer Link

Otras preguntas

2ln(5x)=8 solve for x
a summary about concussions
Step by step directions Square root for 480
A generator stores electric current. Explain why you agree or disagree with this statement
EASY SCALE FACTOR SHOW WORK
Why did the french revolution happen and who's fault was it
An archer’s arrow follows a parabolic path. The height of the arrow f(x) is given by f(x) = -16x^2 + 200x + 4, in feet. Find the maximum height of the arrow.
A light bulb converts electrical energy into electromagnetic energy is true or false?
Susan ........ (Run) to school because she was late.
what is the geometric mean between 6 and 20?