devonmcclain3977 devonmcclain3977
  • 01-03-2022
  • Physics
contestada

Find the net force on a 1610 kg race car that is accelerating at 14. 2 m/s2

Respuesta :

juliet2209
juliet2209 juliet2209
  • 01-03-2022
Force= mass*acceleration
Force=1610*14.2=22862N
Hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

Directions telling characters how to speak or act are called _________________ _________________________.
A company may choose to launch the same advertising campaign globally. This particular campaign may be launched with identical pictures and messages but in diff
How many pages will you have read after the 6 nights
What do you use to replace you? Ti or Te?
You drop a stone down a well that is 19.60 m deep. How long is it before you hear the splash? The speed of sound in air is 343 m/s and air resistance is negligi
write an algebraic expression 1. add 2 to k2. Sam sells P rulers for Y dollars each3. Difference between 10 and z​
As a person living in the United States you are a tax payer. What are two benefits you receive from the taxes you pay?
Carbon in the air enters a food chain through producers. In what ways is carbon returned to the air?
which equation best describes the graph below PLEASE HELP A- y=2x B- y=-x+2 C. y=1/2x D. y=-2x
How does the population of Africa compare to the combined population of all the American regions