breejordyn9537
breejordyn9537 breejordyn9537
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

How much kinetic energy is there when a 10kg box is dropped from a roof at 25 m/s?

Respuesta :

smartbrain91
smartbrain91 smartbrain91
  • 04-02-2022
Mass=10kg
Velocity =25m/s

Kinetic Energy=1/2*mass*velocity^2
=1/2*10*25^2

Answer is 3125J
Answer Link

Otras preguntas

If a firm cannot invest retained earnings to earn a rate of return the required rate of return on retained earnings, it should return those funds to its stockho
Which of the following results when homologous chromosomes cross over in meiosis? Two sister chromatids get tangled, resulting in one re-sequencing its DNA. DNA
A number is selected at random from {1, 2, 3} three times probability that 1 is selected at least once?
The concept of sustainable development draws particular attention to the well-being of
really need help with this
How was literature used to promote antisemitism?
Find the value of c that makes the trinomial a perfect square. . x² – 24x7c
How long is 110 minutes
Seasons are caused by Earth's
What causes Sydney to feel better about her new school? A. She hugs her mom goodbye. B. She finds the office by herself. C. She meets another new student. D.