fardinhaque1533 fardinhaque1533
  • 03-02-2022
  • Physics
contestada

What is the density of a billiard ball that has a volume of 100 cm3 and a mass of 2.5 g?

Respuesta :

justwodering justwodering
  • 10-02-2022

Answer:

d= 0.025 g/ cm3

Explanation:

datos

d=?

v= 100cm3

m= 2.5g

formula

d= m /v

solución

d=2.5/100cm3

d= 0.025g/cm3

Answer Link

Otras preguntas

How are populations limited in ecosystems?
How to say 'Good morning in polish'?
what is 7.87 rounded to the nearest tenth
Given the function rule f(x) = x^2 - 3x + 2, what is the output of f(-2)
What is d slope intercept of 11x-8y=-48
What is 1/4 of 76 years old with a variable
What is 0.001 as a percent
-2=-6x+1 what is the slope intercept form for this question
What is a good metaphor for scornful?
Help with 13,14,15 please?? Look at the picture