bradlane7215 bradlane7215
  • 03-02-2022
  • Physics
contestada

A bicycle has a mass of 39.5kg on Earth . What would its weight be on moon (g=1.6m/s^2)

Respuesta :

Nepalieducation
Nepalieducation Nepalieducation
  • 03-02-2022

Answer:

63.2N

Explanation:

[tex]Solution,\\\\Mass(m)=39.5kg\\\\\\Gravity(g)=1.6m/s^{2} \\Now,\\\\Weight -on- moon=m*g=39.5*1.6m/s^{2} =63.2N[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

if you wish to calculate the interest on an investment with a rate of 6.17%, what number will you plug into your equation?
How many moles are in 25.2g of KMnO4?
what happens to the heart when blood flow decreases
a 5.5 g dart is fired into a block of wood with a mass of 22.6 g. the wood block is initially at rest on a 1.5 m tall post. after the collision, the wood block
The word problem I just sent
The main problem with the fee-for-service model is that doctors have an incentive to:
A Venn diagram is shown below: a venn diagram showing two categories, A and B. In the A only circle is 1 and 2, in the B circle is 5 and 6, in the intersection
An item cost $440 before tax, and the sales tax is $8.80. Find the sales tax rate. Write your answer as a percentage
My design leads me to speak of forms changed into new bodies. Ye Gods, (for you it was who changed them,) favor my attempts, and bring down the lengthened narra
Adults who have an excess of body fat may be considered