karan2801 karan2801
  • 02-02-2022
  • Chemistry
contestada

How much energy is needed to change the temperature of 50. 0g of water by 15. 0 degrees celcius?.

Respuesta :

Izzy274
Izzy274 Izzy274
  • 02-02-2022
For this, we can use the equation E = mcΔt.

Where E = energy, m = mass of water, c = specific heat capacity of water (4.18), Δt = temperature change (15 degrees or 288 K)

So therefore we do 50 x 4.18 x 288 = 60192 J

Hope this helps, let me know if you have any questions:)
Answer Link

Otras preguntas

delaney plans to run at lest 7 miles each week. delaney has a circular route in the neighborhood to run. once around that route is 220 yards if delaney runs th
delaney plans to run at lest 7 miles each week. delaney has a circular route in the neighborhood to run. once around that route is 220 yards if delaney runs th
Expand k(k+m) Answer
Calculate how many grams of NaOH are needed to make 204.68 g of Na2CO3. 2 NaOH(s) + CO2(g) Na2CO3(s) + H2O(l)
In a class for every seven students who ride the bus, there are four students who walk to school which of the following is a ratio of the number of students who
According to Dr. Friedman, European monarchs tended to be
when where lights bulbs made​
what is the square of 123?​
If a= 2 m/s2, determine v when t= 2 s if v= 0 when t= 0
7times a number is 8 less than the square of that number. Find the positive solution.