highschoolsoccervars highschoolsoccervars
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada

What is the acceleration of an 24 kg object that applies a force of 130N?

Respuesta :

Anupsherpa
Anupsherpa Anupsherpa
  • 02-02-2022

Answer:

To find the acceleration of the object we have to apply Newton second law of motion that is F = mass × acceleration.

Explanation:

Given ,

F = 130N

M = 24kg

A = ?

F = m× a

then ,

130N = 24kg ×a

a = 130/24 = 5 m/s.

Answer Link

Otras preguntas

Suppose the diameter of a circle is 4. What is its radius? and please explain
In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?
Write en solve a word problem that involves dividing by 10
Audrey said that Kyle was the most unique person she had even met. Why doesn't this statement make sense? A. Something is either unique or not unique. B.
solve the inequality -8 < -8x
Conjugate the present tense of estudiar. I study, you study, etc. Note: the words yo, tú, él, etc. are implied and are not needed as part of the answer. yo a0
Write an equation of the parabola in vertex form that passes through (-7, -15) and has vertex (-5, 9)
immigration currently accounts for about how much of us population growth?
Write en solve a word problem that involves dividing by 10
Aluminum reacts with sulfuric acid to produce aluminum sulfate and hydrogen gas. how many grams of aluminum sulfate would be formed if 239.605 g h2so4 completel