thattshai5a thattshai5a
  • 02-02-2022
  • Chemistry
contestada

A compound contains 42.1% sodium, 18.9% phosphorus and 39% oxygen.

Determine its empirical formula(show all your work).

Respuesta :

danny12684
danny12684 danny12684
  • 02-02-2022

The answer for the question is Na3PO4

Ver imagen danny12684
Answer Link

Otras preguntas

38 is 0.02% of what number
which is equivalent to 16^3/4x
A historian claims that the boxer rebellion should be blamed entirely on the chinese people as the boxer movement was started by chinese. Which of the following
Which item in the list are secondary sources a historian could use to contextualize why a political revolution occurred in egypt in 2011?
what is the sum of the given polynomials in standard form? (x2 – 3x) (–2x2 5x – 3) –3x2 8x – 3 –x2 – 2x – 3 3x2 – 8x 3 –x2 2x – 3
Review what you know about American foreign policy between 1890–1920 and the debate over imperialism
In this excerpt from Kennedy's 1963 Civil Rights Address what idea is being most clearly defined? "This is not a sectional issue. Difficulties over segregation
what are the roots of f(x) = x2 – 48?
what is the value of x in the equation 3x – 4y = 65, when y = 4? x = 23 x = 27 x=13 1/4 x=21 2/3
Consider the positions of carbon, nitrogen, potassium, and calcium on the periodic table. The atoms of which element attract electrons most strongly in chemical