marsilase234 marsilase234
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada

A bicyclists travels with an average velocity of 15 km/h north, for 20 minutes. what is his displace mm end in km?​

Respuesta :

uwukianna
uwukianna uwukianna
  • 02-02-2022
velocity = 15km/hr
time = 20min (0.3hr approx)
now, velocity = displacement / time
15 = d / 0.3
15x0.3 = d
d = 4.5km
displacement from start is 4.5km towards north
Answer Link

Otras preguntas

Which of these pH numbers indicates the highest level of acidity? (1) 5 (3) 10 (2) 8 (4) 12
Solve: 2a-3b=52a−3b=5 a+b=10
Which change occurs when a barium atom loses two electrons?(1) It becomes a negative ion and its radius decreases.(2) It becomes a negative ion and its radius i
Find the slope of the line that goes through the given points (-1, 4), (5, 4)
what was a major factor leading to the erosion of regional cultural differences in the 1920's? 1) development of television 2)growing popularity of radio and mo
What was a major result in the Civil War?
In the 1980s, political and religious conservatives joined to form the ______. Religious Left New Right Independent Party
Which indicator is yellow in a solution with a pH of 9.8? (1) methyl orange (3) bromcresol green (2) bromthymol blue (4) thymol blue
Which type of emission has the highest penetrating power? (1) alpha (3) positron (2) beta (4) gamma
Which atmospheric gas has the greatest effect on the weather conditions associated with an air mass?