nadasjohnson
nadasjohnson nadasjohnson
  • 03-01-2022
  • Physics
contestada

Calculate the speed of a spider that walked 36 cm in 4 seconds.

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 03-01-2022
distance is in centimeters so we convert meters by dividing 100. 36/100=0.36
0.36/4=0.09

Hope this helps (hit the brainliest if u can :)
Answer Link

Otras preguntas

Solve Please Don’t Understand new material teacher is teaching
The table shows your test results for math class. What test score do you need on the last exam to earn 90% of the total points? Test score percent answer needed
NEED HELP FOR 50 points and possible brainliest if the answer is legitimate. YOU BE THE TEACHER Your friend solves the system of linear equations below. Is your
the table shows the food and drinks Tabitha brought for herself and 4 friends are a party. how much did tabitha spend for each person?
Solve the system. x-y+5z=3 2x+3y-z=2 -4x-y-9z=-8
Pure water at sea level weighs __ pounds per cubic food A. 32.2 B. 62.4 C. 39.4 D. 78.2
đá cắt trong máy cắt được làm từ vật liệu gì vì sao?
If m = rxf, then what will be the value of m*r? A) r²x B) rf C) r²xf D) m
Please help. I need this done badly.
PLEASE ANSWER FAST IM TAKING MY FINAL!!!!!!!!!!!Which of these is a civil right that Deaf people have when being questioned by law enforcement?Group of answer c