vomittgirll vomittgirll
  • 03-01-2022
  • Physics
contestada

A woman pushes a 2000kg van with an acceleration of 0.05m/s2. What is the woman's force? 100N 10N 20N

Respuesta :

nomin7
nomin7 nomin7
  • 03-01-2022

Answer:

100

Explanation:

F=ma

F is force

m is mass

a is acceleration

so therefore ,F=2000 kg × 0.05 = 100N

Answer Link
dragomairequeen
dragomairequeen dragomairequeen
  • 03-01-2022

Answer:

100N

Explanation:

force = mass × acceleration

force = 2000kg × 0.05m/s2

force = 100N

Answer Link

Otras preguntas

How would I find the slope intercept form of x+y+3=0?
Why is carbon unique among the elements?????
what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
What hardships did the south face after the civil war????
The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
solve the equation in factoral form   (x+3)(x-2/5=0
Which of the following occurs during anaphase I of meiosis? (A) Formation of tetrads (B) Separation of homologous chromosomes (C) Crossing over (D) Separation o
expand and simplify this can you help  (2x²−3x+4) ( x²+5x−7)
Concorde could travel 1 mile every 3 seconds.How many miles per hour (mph) is that?
Why is carbon unique among the elements?????