yellowmoonprincess14
yellowmoonprincess14 yellowmoonprincess14
  • 03-01-2022
  • Physics
contestada

Calculate the resistance of a lamp that draw 0.75 A current when connected to 4.5 V.​

Respuesta :

solime
solime solime
  • 03-01-2022
Calculate the resistance using the equation:

V=IR

In the question, the following values are given:

V = 4.5
I = 0.75

Substitute the values into the equation to find R, the resistance:

V = IR

4.5 = 0.75R

R = 4.5 / 0.75

R = 6 ohms
Answer Link

Otras preguntas

how to do this step by step
Which is an example of rich imagery
[tex]3 + \frac{1}{2} (3 - x) < - 7[/tex]
What is the scientific notation from of this numeral 541
A hardware store will run an advertising campaign using radio and newspaper. every dollar spent on radio advertising will reach 60 people in the "under $30,000"
How many foot-pounds of work does it take to throw a baseball 90 mph? a baseball weighs 5 oz, or 0.3125 lb?
Refer to the exhibit. the gigabit interfaces on both routers have been configured with subinterface numbers that match the vlan numbers connected to them. pcs o
Read the story. The Trombone Jerry stepped off the bus at the music school, and he mentally reviewed the correct trombone slide positions as he walked to Room 1
A column letter above the grid, also called the ____, identifies each column.
What could a 6 month old show about diet and excercise