maryamdawood55 maryamdawood55
  • 03-01-2022
  • Chemistry
contestada

7. What is the molar mass of each of the following elements?
a) helium, He(s)
c) potassium, K(s)
b) manganese, Mn(s)
d) boron, B(s)

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 03-01-2022

Answer:

The molar mass of:

Helium = 4.00 g/mol

Potassium = 39.0983 g/mol

Manganese = 54.94 g/mol.

Boron = 10.81 g / mol

Explanation:

Helium = 4.00 g/mol

Potassium = 39.0983 g/mol

Manganese = 54.94 g/mol.

Boron = 10.81 g / mol

Answer Link

Otras preguntas

Focusing on strategy of learning and problem solving
How can we reimagine public transportation to suit young people’s mobility needs? . Mobility services: What additional mobility options could be added to the cu
Simplify. 5² KWHGFPB'pagr
Read this excerpt from "The All-American Slurp." When the main courses were finished, Mother brought out a platter of fruit. “I hope you weren’t expecting a swe
Question 2 of 7 Which substance do plants use to make sugars? O A. Oxygen B. Ammonia O C. Nitrates O D. Carbon dioxide​
To reduce the acidic of the solution or to reduce the acidity of the solution
which statements are true about routers? check all that apply.
how does the scarcity of dollars led to the Nigerian naira​
The human eye is most sensitive to light with a wavelength of 5.60 x 10-7 m, which is a yellow-green color. What is the frequency of this wavelength? c = wavele
help me with this pls ​