February122006 February122006
  • 03-12-2021
  • Chemistry
contestada

How many grams are in 3 moles of Oxygen?

Respuesta :

DrRKD DrRKD
  • 03-12-2021

Answer:

48 g

Explanation:

Molar mass of oxygen is 16 g/mol

3 mol x 16g/mol

48 g

Answer Link

Otras preguntas

Where is the balance point for government efforts to make up for past discrimination and unintentionally causing new discrimination? How can government give one
What is the answer to 1+1=
what’s the layout to an argumentative essay
The plain shells is only seen in individuals who are homozygous. There are 136 snails with plain shells 252 snails with striped shells. What is the value of p?
The Supreme Court may choose to remand a case, which means that __________.
In the expression 5 n minus StartFraction 2 m over 7 EndFraction + three-fourths, what is the constant? Negative StartFraction 2 over 7 EndFraction Three-fourth
Here are the equations of five straight lines. Line A. y + 3x = 4 Line B. 2y = x + 1 Line C. y + 2x = 3 Line D. y = 4x - 2 Line E. 2y = 2x – 1 Two of
Triangle with sides of 8.2 cm , 3.9 cm , and 4.5 cm
why did Gandhi called the British rule in India a curse​
The two alternative forms of a gene are