frederico4457 frederico4457
  • 03-12-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles of ethane, C2H6, are present if the reaction conditions are 305 K, 1.3 atm, and 2.5 L of ethane, C2H6

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 03-12-2021

Answer:

n = 0.13 moles of C2H6

grams = 11 g of CO2

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The side length of a cube measures 4.5 feet. What is the volume of the cube in cubic feet? V = s * s * s Question 1 options: 13.5 ft³ 91.1 ft³ 27 ft³ 20.25 ft³
C is the circumcenter of triangle PQR. PC=3X-7 RC=5X-15 & QC= 51-X What does PC equal?
In a circle of radius 30 inches a central angle of 35 degrees will intersect the circle forming an arc of length
These two questions are confusing
What is the transfer of heat by the flow of a heated material?
Which sculptor's work showed a tremendous influence of classical forms?
In order to reduce the frequency of behaviors that are not wanted, a behaviorist will use a) rewards b) reinforcements c) punishment d) learning
greatly appreciated if could help me im super confused with this lesson & question
Need Some Help Please :) How Does the Frequency of a wave relate to the energy of the wave??? Describe how energy is transferred through a mechanical wave???
I need to know how to get rid of rashes!!