derick1osias
derick1osias derick1osias
  • 03-12-2021
  • Physics
contestada

A car, starting from rest, accelerates at
4.0 m/sec2. What is its velocity at the end of
8.0 seconds?

Respuesta :

luong82 luong82
  • 03-12-2021
Using V= vo +at with Vo = 0 and a= 4m/sec2.
V= 0+ 4x8= 32m/s
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-12-2021

Hope it helps.

Don't forget to click the "Brainliest" button if you like my answer.

Ver imagen Аноним
Answer Link

Otras preguntas

which property you used.64+58=                    +64
1/7(x+21)=-6 answer ?
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
How does the saguaro cactus take advantage of rare, brief rainfall?
what is this number in word form 3,152,308,726
What is the series equivalent of two 1000 W resistors in series?
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
How do you know when to use L'hospital's rule?
how to Express each decimal as a fraction or a mixed number in a simplest form ? I need help with -0.14
An aircraft has a liftoff speed of 33 m/s. what minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne after a take-off run of 240m?