izharsarainter2991 izharsarainter2991
  • 03-12-2021
  • Physics
contestada

A forklift raises a 1,020 N crate 3. 50 m up to a shelf. How much work is done by the forklift on the crate? The forklift does J of work on the crate.

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 03-12-2021

Answer:

3,570 J

Explanation:

The work done by an object can be found by using the formula

workdone = force × distance

From the question

force = 1020 N

distance = 3.5 m

We have

workdone = 1020 × 3.5 = 3570

We have the final answer as

3,570 J

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

solove. draw and lable a tape diagram to subtract tens. write the new number sentence.a. 23 - 9 = 24 - 10 =
How do you divide. Please help I can't remember.
Douglas wants to draw a circle graph showing the favorite colors of his friends. When he polled his friends asking each their favorite color, 25% of his friends
What does ¿Cuál es la fecha de mañana? mean and how would you reply?
Who was the first person to walk in the moon
3x-150=1778. Help me please I need help bad
Decrease £120 by 45%
The distance between the jones house and the smith house is 96 feet.How many yards is that?
I need to factor 5a^2 + 7a + 6b^2 - 4b  but I can't figure it out.......could it possibly be prime?
The line with equation ax+by=20 passes through the points(-2,10) and (1,5)find a and b