Stacey5517 Stacey5517
  • 02-12-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles are present in 360 grams of water.

Respuesta :

ePrice19
ePrice19 ePrice19
  • 02-12-2021

Answer:

From point, 1 mole of water = molar mass of water =18g 20 moles of water = 18 g x 20 = 360g (iv) From point, 6.022 x 1023 molecules of water = 1 mole = 18g of water 1.2044 x 1025 molecules of water Therefore, points (ii) and (iv) represent 360 g of water.

Answer Link

Otras preguntas

what is the volume of the following triangular prism 4cm 12mm and 2.3cm​
Find the solution for this mathematical assignment
You correctly calculated your estimated annual homeowner's insurance of $6474.99. The bank will likely require you to pay a prorated monthly amount to be held i
b3wiqfegbgihgkbw ihkdb hevrhikjbc jnfjejnfjoenouhnflkanc
28-day-cycle schedules are subdivided into four groups___________
Given the sample space, S={1,2,5,6,9}. What is the total number of possible events?
what is the answer for 42/ 2 +36
Jacob’s favorite short story is titled “Greatest of Ease.” It’s about a circus trapeze artist recovering after a particularly nasty fall. Jacob writes a review
Name the muscle tendon and the ligament that cover the posterior femoral neck. A) Gluteus medius, iliotibial band, ischial tuberosity. B) Piriformis, greater tr
The after schools program has 6 basketball teams and 30 players What is the ratio of teams to players simplify if needed