Netkowskiwea1nsk Netkowskiwea1nsk
  • 04-01-2017
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of a 1800 kg car traveling at a speed of 30 m/s (≈65 mph)?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
We have: K.E. = mv²/2
Here, m = 1800 Kg
v = 30 m/s

Substitute their values in the formula, 
K.E. =( 1800 × 30² )/ 2
K.E. = 1800 × 900 / 2
K.E. = 810000 / 2
K.E. = 4,05,000 J or 405 KJ

In short, your final answer would be 4.05 ×10⁵ Joules or 405 Kilo joules.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How many moles of hydrogen gas would be needed to react with excess carbon dioxide to produce 19.1 moles of water vapor?
Which receptors adapt most slowly? Question options: 1) nociceptors 2) smell 3) touch 4) pressure
WILL TIP IF RIGHT Suppose there is a country that suffered great losses during World War II. In its weakened state, it still hopes to r
Is freshly squeezed orange juice a single element?
what is the definition of brahma
What would happen if Brittan gave up during the french & indian war and France won?
In 1992, jason bought a gallon of gas for $1.23. yesterday, he bought a gallon of gas for $2.19. what is the percentage increase of the price of a gallon of gas
Which structures that distinguish a eukaryotic cell from a prokaryotic cell are part of the internal membrane system? chromatin, mitochondrion, nucleus, plasma
Make the following sentence more active : five books is the series have been writing by the author
I need help is it A B C or D