Sa5neyjIntpayna Sa5neyjIntpayna
  • 04-01-2017
  • Physics
contestada

A car travels 40 km in an hour. in the next two hours it travels 78 km. what is the average speed of the car?

Respuesta :

AndrewDawsonYT
AndrewDawsonYT AndrewDawsonYT
  • 04-01-2017
To work this out using the speed equation:
 
s = d/t

therefore,

d = 40000m    (km = 1000m) so, 40 * 1000 = 40000
t = 2h

s = 40000/2 = 20000m

s= 20kmh.
Answer Link

Otras preguntas

A force of 200 N is applied to an input piston of cross-sectional area 2 sq. cm pushing it downward 2.8 cm. How far does the output piston of cross-sectional ar
What do u think u might go with a bestfriend that u don’t do with everyday friends( school friends)
What component of FITT refers to the duration of a single workout?
A team has P points. P = 3W + D W = Wins D = Draws a) a football team has 5 wins and 3 draws. How many points does the team have?
Although light from the sun appears white, it is actually made up of a lot of different colors. This portion of the electromagnetic spectrum, we call white ligh
An ant travels at a constant rate of 30cm every 2 minutes.At what speed does the ant travel per minute
100 POINTS! HELP ME PLEASE
A company made a profit of 75000 over a period of 6 years on an initial investment of 15000 what is the annual roi
Solve each quadratic equation by factoring and using the zero product property. 14x - 49 = x^2
According to the tide table below what time of day will the highest tide occur?