Jammybobs Jammybobs
  • 03-11-2021
  • Physics
contestada

An object moves at 43m/s with 12018.5J of kinetic energy. Determine the mass of the object.

Respuesta :

Modhunter
Modhunter Modhunter
  • 03-11-2021
If kinetic energy = 1/2m square v
Therefore m=2(kinetic energy)/ squared v
M=2(12018.5J)/43x43
M=24,037J/1849m/s
M=13kg
Answer Link

Otras preguntas

Which type of muscle tissue is pictured?cardiacskeletalsmoothstriatedThe picture represents muscle tissue.
I need help ASAP How did the British practice colonial rule?
Shivani would like to buy a water heater with an original price of $741.00. Which coupon should she use $250.00 off or save 40% HELP ASAP
I need help asap plz people:-)
please please answer this!!
Explain how you could use 25% of a number to find a number.
if cos 60° = 1/2 and sin 60º = root 3/2 find cos 240° and sin 240".
if a sample of helium occupies 15.9 mL at 0.885 kPa what volume will it occupy at 0.500 kPa
What does an advertising agency do?
What common items are on the acidic side of the pH scale?