alexispphillips1 alexispphillips1
  • 03-11-2021
  • Chemistry
contestada

3 H2SO4(aq) + 2 Al(s) → Al2(SO4)3(aq) + 3 H2(g) How many moles of Al2(SO4)3 are produced when 6.5 moles of aluminum are consumed?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 15-04-2022

Answer:

3.25 moles

Explanation:

From the equation,   2 moles of Al results in one mole of Al2(so4)3

    6.5 / 2 = 3.25

Answer Link

Otras preguntas

The immigration legislation passed in the U.S. in 1965 and 1990 resulted in a. increased immigration from non-European locations due to the opening of our bord
AR= 5x-6 AB= 25 RB= 8 what is the value of X?
how can we use food appropriately?
Simplify (−3.5)(−3)(−6.4). (5 points) −672 −67.2 67.2 672
which of the following was not one of the Nixon Administrations Vietnam policies​
How did the Syrians contribute to the Diaspora? A.The Syrians exiled the Israelites to the Kingdom of Judah. B. The Syrians forced the Israelites to revolt an
Mitosis is a from of ?
1.4x+2.6x=−16 what is the value of x? A.-13 B.-19 C.-48 D.-4
I need help with this question
what fraction of 2 pounds is twenty pence PPLLLLLEEEEAASSEE HELPP