bobbajo7556 bobbajo7556
  • 03-11-2021
  • Physics
contestada

A boy is running with a kinetic energy of 82"" j if the boy has a mass of 80 kg what is his speed

Respuesta :

emmawemma292 emmawemma292
  • 10-11-2021

Explanation:

[tex]v = \sqrt \ \frac{ke}{ \frac{1}{2} m} [/tex]

[tex]v = \sqrt \ \frac{82}{ \frac{1}{2} (80)} [/tex]

v = 1.4317821063276 m/s

Answer Link

Otras preguntas

The pick-and-roll is an example of both a team and an individual sport strategy. Please select the best answer from the choices provided. T F
Justin's rice ball recipe uses 100 grams of rice to make 1 rice ball. Justin has 700 grams of rice.
What is the distance between points A and B? -6 units - 1 units 5 units 6 units
Mrs. bell wrote the expanded form of a number, as shown. 5 x 100 + 4 x 10 + 6 x 1 + 2 x 1/10 + 8 x 1/1000
Does anyone think your life is a video game?
Today is time t. Two zero coupon bonds both have a face value of 100 dollars, which means both bonds are expected to pay $100 at Maturity (time T). Bond A is li
sean b= 5,79; c= 10,4,el angulo A= 54,46°, el angulo C mide ?
Which of the following are vectors? Check all that apply. O A. energy B. displacement O C. force D. mass E. momentum F. speed G. time O H. velocity
Which body part is the most complex prosthetic?
Analisis de la odisea