lwilson4132 lwilson4132
  • 03-11-2021
  • Physics
contestada

a basketball with a mass of 0.5 kilograms is accelerated at 10 m/s. the net force acting on the object is...?

Respuesta :

brianab9968
brianab9968 brianab9968
  • 03-11-2021

Answer:

5 Newtons

Explanation:

You have to times

N = m * g

Answer Link

Otras preguntas

The Cunninghams are moving across the country. Mr. Cunningham leaves 3 hours before Mrs. Cunningham. If he averages 40mph and she averages 80mph, how long wi
How did Sargon reinforce his rule in Mesopotamia? a. He converted all the people to his Semitic religion b. He tore down the defensive walls of major cities an
a manufacturer claims its cleanser works twice as fast as any other.could tests be performed to support the claim explain
A package of chips weighs 45 grams. How much is that in kilograms?
The temperature dropped 2°F every hour for six hours what was the total number of degrees the temperature change in the six hours?
What is the rate of change of the area of a circle with respect to the radius when the radius is r equals 4 in.r=4 in.​?
3(t-7) =6. Solve for the and show steps 8(h-9) =8 solve for h and show steps 9+2(z-2) =15 solve for z and show steps
Which expression illustrates the associative property of addition? A. (3 + 19) – 12 = (3 + 12) – 19 B. 3 + (19 – 12) = 3 + (19 + 12) (Not B) C. (3 + 19) – 12 =
Which resource, found in Africa is used in many technology devices? A. coltan B. oil C. coal D. diamonds
Name two requirements for new recruits in the wave