Mo6nteFamanmald Mo6nteFamanmald
  • 03-01-2017
  • Physics
contestada

What is the average kinetic energy of a molecule of oxygen at a temperature of 300 k?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
We have: Average Kinetic Energy(E) = 3/2 kT
Here, k (Boltzmann constant) = 1.38 × 10⁻²³
T (Temperature) = 300 K

Substitute their values into the expression:
E = 3/2 × 1.38 × 10⁻²³ × 300
E = 6.21 × 10⁻²¹ J

Finally, correct answer would be 6.21 × 10⁻²¹ J

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Solve 1 2 + 1 2x = x2 − 7x+10 4x
Rewrite the following quadratic functions in intercept or factored form. Show your work. f(x) = 3x^2 - 12
A physical reaction is a process in which one or more reactants change into one or more products with different properties. Please select the best answer from t
Help plz!!!!!!!!!!!!
Whats the answer to this ?
An ant travels at a constant rate of 30cm every 2 minutes.At what speed does the ant travel per minute
Which line of dialogue best describes Mrs. X’s sense of superiority over Miss Y at the begging of the play? A. “If you wanted to shoot me it wouldn’t be so surp
which term describes the soviet policy the expanded freedom of the press and allowed criticism of the communist party during the cold warA: containment B:Perest
Esign Techniques And Materials That Reduce The Negative Environmental Impact Of A Structure Are Referred To As
why do we use the bathroom?