johnoloughlin333 johnoloughlin333
  • 02-11-2021
  • Chemistry
contestada

For the balanced chemical reaction

2 hydrogen² + oxygen² = 2 H²O

How many moles of water can be made by reacting 23.4 moles of Oxygen²?

For the balanced chemical reaction 2 hydrogen oxygen 2 HO How many moles of water can be made by reacting 234 moles of Oxygen class=

Respuesta :

Medunno13
Medunno13 Medunno13
  • 13-06-2022

Answer: 46.8 mol

Explanation:

From the equation, we know that for every mole of oxygen consumed, 2 moles of water are produced.

This means that the answer is 23.4(2)=46.8 mol

Answer Link

Otras preguntas

which expression is equivalent to the value 64,000?    A.   6.4 x 10²    B.   6.4 x 10³   C.  6.4 x 10⁴   D.  6.4 x 10⁵
When a celebrity receives extra compensation for winning an award, this compensation is referred to as a A. Bonus fee B. Base fee C. Service fee D. Payment-
Can someone please help me do this? I need to SHOW THE WORK. Please help it’s due torrmow
ORIGINAL sentence with the word disdaining
The hypotenuse of a 45°-45°-90° triangle measures 24 inches. What is the length of the one leg of the triangle? 12 in. in. 24 in. in.
Evaluate 3 + 1 1 t − 9 u 3+11t−9u3, plus, 11, t, minus, 9, u when t = 9 t=9t, equals, 9 and u = 1 1 u=11u, equals, 11.
Idk this please help
One of the Benefits of regular exercise is that it lowers heart rate
When you question whether anecdotal evidence can be generalized to all people, you are most clearly demonstrating?
The black mamba is one of the world's most poisonous snakes, and with a maximum speed of 18.0 km/h, it is also the fastest. suppose a mamba waiting in a hide-ou