gabbycarlson567 gabbycarlson567
  • 01-11-2021
  • Chemistry
contestada

An object has a mass of 20 g and displaces a volume of 5 mL. What is the object's density?

4 g/cm 3
100 g/cm 3
0.25 g/cm 3

Respuesta :

phemmar11
phemmar11 phemmar11
  • 01-11-2021

D=m/v

D=20g/0.5

Explanation:

since volume is in Ml, we first need to change it to Cm³

Answer Link

Otras preguntas

the position of an object is given by: x(t)=2t^3-35t^2+10 what is the acceleration of the object at t=250 seconds?
When finding the composition of f (g (x) )substitute f (x) for the x in g (x)multiply f (x) by g (x)substitute g (x) for the x in f (x)
Which choice is equivalent to the quotient shown here when x > 0?A.2xB.2x2C.D.
Find the surface area of a square pyramid:b= 8 m, sh = 12 mSA= perimeter slant height +B (area of the base)2If that does not make sense there is a picture and n
Alan hits a hockey puck of mass 0.3kg across a hockey rink with a speed of 23m/s to the south
Probability is a measure of how likely an event is to occur. Match one of the probabilities that follow with each statement of likelihoodgiven. Type the correct
Define electricity in detail.
If ED is the midsegment of ABC, which of the following statements are necessarily true?
what is the y-coordinate in the solution for the system of linear equations below5x-2y=43x-4y=-6
A current storm front is bringing rain at the rate of 7.1 cm/hour. If the storm continues for 2.5 hours, how much rain is expected?