daisy3863 daisy3863
  • 01-11-2021
  • Chemistry
contestada

How many grams do you need to make a 250 mL silver nitrate solution with a
concentration of 0.25 M?

Respuesta :

kazuha683
kazuha683 kazuha683
  • 01-11-2021
Answer and Explanation: The mass of AgNO3 A g N O 3 needed is 5.95 g.
Answer Link

Otras preguntas

Considering your knowledge of the use of the atomic bombs by the United States against the Empire of Japan in the closing month of the War, what justifications
Why did hamilton believe that paying off states wartime depts was important for the future of the nation.?
Identify the line where he made his mistake. f(x) = 2x2 − 8x + 5 Line 1: f(x) = 2(x2 − 8x) + 5 Line 2: f(x) = 2(x2 − 8x + 16) + 5 − 32 Line 3: f(x) = 2(x − 4)
Formal and informal letters may have a similar structure but informal letters do NOT need to be A. typed. B. edited for grammar. C. proofread for spelling.
proper meaning for indices
When evaluated, which expression has a result that is a rational number? + 6 - × 0.25 ÷
Solve for x. 2x + 5 = 27 What is the answer? 8.5 11 16 64
Which statement about an input/output table is true? The input values must be consecutive numbers. The output values must be whole numbers. The input values
How does mass differ from weight?
what is 27/48 in lowest terms?