msariyanah05owwqdt
msariyanah05owwqdt msariyanah05owwqdt
  • 01-11-2021
  • Physics
contestada


A motorcycle accelerates from rest to 38 m/s in 5.0 s. What was the cyclist's average
velocity and how far did he travel during that time?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2021

Answer:

Explanation:

V(avg) = (0 + 38) / 2 = 19 m/s

d = V(avg)t = 19(5) = 95 m

verify

a = (38 - 0) / 5 = 7.6 m/s

V(avg) = 7.6(2.5) = 19 m/s

d = ½(7.6)5² = 95 m

Answer Link

Otras preguntas

what is a what is a cmpwhat is a what is a cmp​
what’s is the length of a triangle when two sides are 10.4cm and has an angle of 120
Find the slope using the slope formula: (−5,9) (−3,−1)
Identify the percent increase or decrease to the nearest percent. from 23 to 29​
What's the theme for henri de Toulouse-lautec at the moulin rouge, the dance 1890???
Find the dimension of fractal with a scaling ratio of r=9 and a replacement ratio of N=11. Round your answer to the nearest hundredth. The dimension is blank
what is the answer for 2 divided by 78
Sarah has planted a total of 60 plants in her new garden.21 of these are sunflowers.What percentage of the plants are sunflowers?
Mapoela walks 2km in 30minutes.at that rate how far coul she walk in 1hour 30minutes
Increase 240 by 15% and then decrease it by 75%