southerngrace12 southerngrace12
  • 02-01-2017
  • Chemistry
contestada

A compound has a molar mass of 90 grams per mole and the empirical formula CH2O. What is the molecular formula of this compound?

Respuesta :

cherryapple2000
cherryapple2000 cherryapple2000
  • 02-01-2017
CH2O = 12 + 2 + 16 = 30
90 /30 = 3
3 x (CH2O) = C3H6O3
Answer Link

Otras preguntas

'This life is more important than the next' - Discuss statement Include Christian views - Catholic and Church of England
What is .368 written in expanded form?
plz help me solve this question how many remain when 87 is divided by 9
Which of the following describes the Conquistadors goals in the New World? Select one: a. Gold - The Conquistadors wanted to get rich b. God - The Conquistadors
Let E and F be independent events in a sample space S with Pr[E] = 0.4 and Pr[F] = 0.2. Find Pr[EUF] A.0.60 B.0.52 C.0.40 D.0.32 E.0.08
shanes neighbor pledged 1.25 for every 0.5 miles that shane swims in the charity swim-a-thon.if Shane swims 3 miles,how much money will his neighbor donate?
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)
Why are frying pans usually made out of metal?
how can you tell the difference between additive comparison and multiplication comparison
name 1 element in the periodic table that sounds like a name