laytonsbeth laytonsbeth
  • 04-10-2021
  • Physics
contestada

An object has a mass of 15kg. On Planet X, the object weighs 126N. The force of gravity on Planet X is

Respuesta :

618diya 618diya
  • 04-10-2021
The force of gravity on Planet X would be 8.4 m/s^2.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!! Is the second one correct (the answer I chose is in blue)
i think its c not sure though
How does this story look? "Grandma, can you tell me the story?" "Which one my dear?" "The one where you ran away from home because everyone was bullying you bec
Which ratio best defines relative frequency? number of nonfavorable outcomes:number of possible outcomes number of possible outcomes:number of nonfavorable outc
About what percent of the total area of Hal’s backyard is the area taken up by the patio, walkway, and garden? Round to the nearest whole percent (Due by today)
4(2x+2)=8(2-3x) Solve for x
Find the value of x that maximized the volume of the following: X 5 - 2x 8 - 2x O x= 5 O x= 10/3 O x= 1 O x= 2.5
Please help???????????????
Various species of the flowering plant of the genus Chrysanthemum have 18, 36, 54, 72, and 90 chromosomes. The variation is likely due to:
Solve the equation using the quadratic formula. 262 – 3b+85=-5