tanginamogagu tanginamogagu
  • 03-10-2021
  • English
contestada

Aimee does 500 J of work in climbing a stair. If she does the work in five seconds, what is her power output?

Respuesta :

himaruanuk
himaruanuk himaruanuk
  • 03-10-2021

Answer:

100W

Explanation:

Power = work done /time taken

Power = 500/5

Power = 100 W

Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes a strong U.S. dollar?
How can you understand what your boss is asking for in a email?
What is the equivalent resistance for a parallel circuit that has two resistors: 18.0 ohms and 23.5 ohms? A. 10.2 ohms B. 20.8 ohms C. 5.5 ohms D. 41.5 ohms
I need to do this division problem AND SHOW THE WORK!!! PLEASE HELP I need help with the one that is circled
what jobs did middle class members had in 1900? A.working in farms B.unemployed C.in europe fighting the war D.working in offices, stores, factories, and othe
I’m having trouble finding figurative language for sonnet 112
Question is In Image Provided
Need help on focus on writing pleaseeeee
Which statement about Barbados settlers in Carolina is true?A. They grew sugarcane in Carolina.B. They were healthier in Carolina than Barbados.C. They brought
10. Which of the following is a linear equation?a. 4x² +9y2 = 25b. 2+ 6 = 15C. 2x-3y=7d. 4x+6 = 30​