Desigurl
Desigurl Desigurl
  • 03-10-2021
  • Chemistry
contestada

Pls help me with this!!1

Pls help me with this1 class=

Respuesta :

himaruanuk
himaruanuk himaruanuk
  • 03-10-2021

Answer:

Theoretical yield = 6.27

Percentage yield = 92%

Explanation:

2KOH + CO2 - K2CO3 + H2O

Theoretical yield =

Mr of 2KOH = 56g

5.09 / 56 = 0.09 moles of 2KOH

0.09 / 2 = 0.045 moles of K2CO3

Mr of K2CO3 = 138g

138 * 0.045 = 6.27

Percentage yield = 5.80/6.27 = 0.92

0.92 * 100 = 92%

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION.
Please help me out with this
Many ionic and covalent compounds dissolve well in water. This is because (2 points) the temperature of liquid water is high enough to allow anything to mix wel
PLEASE HELP QUICK. NO GAMES, PLEASE. Only need 3 or 4 sentences. How does the media control the public agenda and what people care about? What is one danger th
what is mascara made out of?
i dont know the answer can someone help me ?
2. The 2002 Denali earthquake in Alaska had a Richter scale magnitude of 6.7. The 2003 Rat Islands earthquake in Alaska had a Richter scale magnitude of 7.8. (
The greater the difference in pressure between areas, the __________ the wind will be. A) stronger B) weaker
Which of the following sentences are punctuated correctly?
if aman who is blood group AO and married woman who is blood group BO what will be the type blood of offspring​