violettarhythmic
violettarhythmic violettarhythmic
  • 03-10-2021
  • Physics
contestada

A car increases its velocity from zero to 68 km/h in 12 s.
What is its acceleration?
Answer in units of m/s^2

Respuesta :

evgeniylevi
evgeniylevi evgeniylevi
  • 14-10-2021

Answer:

1.574 [m/s²].

Explanation:

1) acceleration is: a=(V-V₀)/t, where V - final velocity [68km/h=18.(8)m/s]; V₀ - initial velocity [0]; t - elapsed time [12sec.];

2) according to the formula above:

a=18.(8)/12≈1.574 [m/s²].

Answer Link

Otras preguntas

What was the successful union strategy for taking vicksburg answers?
Which side had an advantage in location of the war The Americans or the British
The set of all possible outcomes of a probability experiment is called the
Adam Smith developed new ideas in what field durning the Enlightenment
Which of these numbers has the highest value? -22, 0.0099, 0, -1, (-1)
Why was helen hunt jackson's book a century of dishonor so influential?
What's is 2/5 of 20 A. 4 B. 8 C. 20 2/5 D. 40
In order for us to taste something, the substance must be dissolved in liquid. a. True b. False
The value of the expression 100-15x when x = 5 is
Let's pretend you have been elected to serve in congress representing the great state of idaho. being a representative means relying upon your constituents to r